Projekt Mladi šivamo

Poletje 2021 smo v društvu namenili mladim, ki se želijo naučiti ročnega šivanja skozi praktično izdelavo unikatnega izdelka.

Poletne delavnice Mladi šivamo bomo izvajali ob sobotah od 1. julija do 31. septembra 2021, na katerih se bodo mladi naučili sešiti naslednje izdelke:

• večnamenska toaletna torbica s predali,
  • pas z žepki za telefon, kartico za prevoz, za slušalke, za zunanji disk in žepek za denar ali ključe,
  • blazina cvet za sedežno,
  • torba – ruzak.

Vsaka sobota bo namenjena enemu izdelku, ki ga bomo skupaj ukrojili in zašili. Vsem prijavljenim bomo poslali paket (ali pa ga bodo brez kontakta prejeli na dan izvedbe programa). V paketu bodo prejeli blago za izdelek, na papirju narisan kroj in ostali šiviljski material (sukanec v barvi blaga, zadrgo, bucike, šiviljsko kredo in meter, škarje, naprstnik, šivanke za ročno šivanje), kar bo mlademu udeležencu po zaključenem programu ostalo. Udeleženci imajo možnost udeležiti se večih delavnic.

Namenjene so mladim od 5. razreda do 30. leta starosti, ki prebivajo v občini Domžale ter so zanje brezplačne.

Vsako soboto se bo lahko v živo vključilo 6 ali več mladih – odvisno od takrat sprejetih ukrepov. Program bo ob sobotah potekal tudi v primeru manjšega števila prijav.

Cilji in namen načrtovane dejavnosti

Naš cilj je s prijavljenim programom omogočiti brezplačno udeležbo v programu čim več otrokom od 5. razreda osnovne šole in mladim do 30. leta starosti:

• ki so iz ranljivih skupin in so občani Občine Domžale: brezposelne osebe, iz enostarševskih družin, iz rejniških družin, živijo sami, iz materinskih domov, iz varnih hiš,…
  • ki so občani Občine Domžale in niso iz ranljivih skupin,
  • ostali, ki niso iz Občine Domžale se bodo lahko pridružili, če bodo razmere dovoljevale.

Naš cilj in namen je šolajočo mladino spodbujati:

• znanje za življenje: spoznavanje krojenja, spoznavanje šivov za ročno šivanje,
  • spodbujati, da znanje uporabljajo doma in drugje in spodbujati k varovanju okolja za dolgoročno zmanjševanje proizvodnje tekstila,
  • s predelavo tekstila, ki se kopiči v domačih omarah.
  • pedagoški namen: razširjanje osnovnega znanja, spoštovanje, poštenost, oblikovanje lastnega stališča in vrednote, ugotavljanje, opazovanje, primerjanje, urijo se v komuniciranju, sodelovanju in navezujejo stike, odkrivajo svoje ustvarjalne sposobnosti, ročne spretnosti.

Urnik načrtovanih dejavnosti

• od 9.00 do 10.30: program Društva Sinica – tečaj krojenja in ročnega šivanja,
  • od 10.35 do 11.05: program Društvo Šola zdravja – telovadba za zdravo hrbtenico,
  • od 11.10 do 12.40: program Društvo Sinica – tečaj krojenja in ročnega šivanja,
  • od 12.45 do 13.15: program Društvo Šola zdravja – telovadba za zdravo hrbtenico,
  • od 13.20 do 13.50: program Zavod Nefiks – neformalno pridobivanje znanja in kompetenc.

*** Urnik se lahko nekoliko spremeni glede na način izvajanja in starostno skupino mladih.

Prijavni obrazec za mesec julij